Patronsuz Medya

Ebedî Başkan

Necdet Şen - 28 Ağustos 2008  


"İstanbul Bakırköy Akıl Hastanesi Adli Servis katibi iken, 1963 yılında kurucu üye olarak Sağlık İşkolunda sendikacılığa başladım. İl Genel kurulda Sendika Başkanlığına seçildim.

İzmir'de aynı işkolunda kurulu olan ikinci sendika ile birleşmeyi sağlamak amacıyla Sendika Genel Başkanlığından istifa ettim.

1964 yılında yapılan genel kurulda genel sekreterliğe, 1965 yılında yapılan genel kurulda ise, yeniden Genel Başkanlığa seçildim. O tarihten buyana Genel Başkanlık görevim aralıksız devam etmektedir."

* * *

Yukarıdaki özgeçmiş parçası Sağlık-İş Sendikası'nın internet sitesinden alındı.

Kendisi de eski bir tıbbiyeli olan "Şehir Zaptiyesi" Hüseyin Emiroğlu sayesinde keşfettim bu kıymetli sendikayı.

Ve tabii ki küçük dilimi yuttum.

Meğer orada, bir sendika varmış uzakta. O sendikanın, koltuğunu 1965'ten beri kimseye kaptırmayan "ebedî" bir başkanı varmış.

Dile kolay, tam 43 yıl, Başkan hep aynı koltukta…

1965 yılında doğanlar şimdi dede oldu. Fidel Castro bile yaş haddinden emekliye ayrıldı. Ama muhterem Başkan'ı oynat yerinden oynatabilirsen.

Benim bildiğim, sendika yönetimleri seçimle işbaşına gelir ve seçimle gider. Bu nasıl bir "karizma" ki 43 yıldan beri zerrece çizilememiş? 43 yıl boyunca hiç bir seçimde hiç bir rakip devirememiş Ebedî Başkan'ı.

Sendikal başarısından dolayı herhalde.

Düşünsene, böyle bir sendika onca zamanda neler neler başarmıştır temsil ettiği sağlık çalışanları adına…

Siteye baktım, giderdim merakımı.

Örneğin, vatandaşlara sokakta Kuran dağıtmış, ilkokul öğrencilerine bayrak dağıtmış, İslâmiyet üzerine ilmî görüşler açıklamış, Avrupa Birliğine karşı "istemezük" diyerek sesini yükseltmiş, yabancılara toprak satışına karşı kanun değişikliği talep etmiş, Irak Millî Türkmen Cephesi'ne destek ziyareti yapmış…

Bilindiği gibi bütün bunlar Sağlık sektörünün en temel meseleleridir.

Eh, temel meselelerin hepsi hal yoluna konulduğuna göre sağlıkçılara karada ölüm yok artık.

Herhalde Başkan'ın görevde olduğu bu 43 yıllık kesintisiz süreçte sektörde çalışanların gelirleri ve yaşam kaliteleri artmış, başları göğe ermiştir.

Ya da belki haberleri bile yoktur böyle güzide bir sendikanın varlığından.

İşleri başlarından aşkındır.

Yorumlar

Necdet Bey, sizin "Ebedi Başkan" ı sonunda ağlata ağlata göndermişler. Arkadaşları.

50 yılın sonunda ısrarlara dayanamayıp, ömrünün baharındaki (yaş 75) bu bey, emekli olmaya karar vermiş.

Haberini okudum, gözlerim dolu dolu oldu, sizinle de paylaşayım dedim.

"Bazıları ittifak yaparak 'artık Başoğlu'nu çöpe atalım' dedi. Bunu yaparken de yaşlılığımı bahane ettiler" diyen Başoğlu, günlerdir aday olmaması için baskı altında olduğunu kaydetti…

Telkinler üzerine aday olmamaya karar verdiğini açıklayan Başoğlu, aslında kendisinin mücadele etmeye, gerekirse yenilmeye razı olduğunu söyledi. Başoğlu, "Sezar'ın bir, benim 10-100 Brütüs'üm vardı. 'Başoğlu, hasta, yaşlı' dediler. Herkes yaşlanabilir, hastalanabilir. Bakalım, görelim ne yapacaklar. Allah, bu sendikanın bayrağını dik tutsun" diye konuştu.

50 yıllık başkandan gözyaşlı veda (Radikal)

Sağlıkçı - 12 Mart 2011 (17:40)

Başkan ağlayarak veda ederken ilk aklıma gelen bu yazıydı. Hele de benim enerjim var derken sesinin titremesi, gözlerini silmesi, Brütüs muhabbetini yapması çok hoştu. Yaşama ve idareciliğe bağlılığın böylesi az bulunur doğrusu.

Ahmet Faruk Yağcı - 13 Mart 2011 (17:18)

Ebedi Başkan Başoğlu ebediyete intikal etmiş. Sağlık dünyası başsız kaldı. Bize acilen yeni bir baş lâzım. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Sabit Delege - 31 Ocak 2012 (16:20)

diYorum

 

Necdet Şen neler yazdı?

84
Derkenar'da     Google'da   ARA