Patronsuz Medya

Düşmanını tanı!

  Necdet Şen - 30 Temmuz 2008


İnternetteki bir web sitesinin adıydı bu. Bilmiyorum hâlâ duruyor mu?

Evvelsi günkü patlamanın ardından kurulmuş makine gibi aynı anda ortaya fırlayıp bu işi kesin PKK yapmıştır, evet evet, kesinlikle PKK'dır, bakmayın biz yapmadık dediğine, mutlaka o yapmıştır, haydin sokaklara fırlayalım, terörü lânetleyelim diye senkronize bir üslûpla kamuoyunu fiştekleyen malûm koro vasıtasıyla geldi aklıma…

* * *

Bilemiyorum ben mi çok kötü kalpliyim ama bu aralar burnuma nedense pek kötü kokular geliyor.

Bu tarz abanırcasına yönlendirmelerin arkasında, teröre karşı bilenmiş kitleleri sokağa döküp sonra da bu enerjiyi PKK üzerinden Kürt düşmanlığı kanalına akıtmak gibi kirli bir hesap yoktur umarım.

* * *

Zihin bu, olmayacak sorular soruyor.

Soru: Acaba bu ülkede, hasbelkader ele geçirdiği imtiyazları kaybetmemek için, daha doğrusu, nihayetinde zaten silinip gidecekleri belli olan bir süreci tersine çevirebilmek için, iç savaş kışkırtıcılığı bile yapabilecek kadar gözü dönmüş insanlar var mıdır?

Soru: Kendi küçük iktidarını ülkesinin esenliğinden daha öne koyan iç düşmanlara mı dönüştü yoksa bazı siyaset ve medya muktedirleri?

Elcevap: Eğer öyleyse, PKK bile bu insanların yanında kanaryaseverler derneği kadar zararsız kalır. Böyle bir odak her türlü düşmandan daha tehlikelidir.

* * *

Ben vatandaş necdet efendi, hiç kimseyi düşman olarak görmem.

Dahası, husumetin sıradanlaşmasından, içimizi kirletmesinden korkarım.

Ama ola ki diğer vatandaşlar arasında ille de kendisine düşman arayan birileri varsa, onlara bir kez de ben uyanık ol, gerçek düşmanını tanı deme ihtiyacı duyuyorum.

Sonradan meğer kılavuzum kargaymış, ah ben ne halt ettim? demek de var işin ucunda.

diYorum

Necdet Şen neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

90