Patronsuz Medya

Arşivde konuyla ilgili 26 yazı var   →   1 / 4

  • Kent

Tepecik

Levent Bozkurt - 7 Ağustos 2018

Önce yolları genişletmekle başladılar. Kendi hanelerinde, kendi hallerinde yaşayıp giden yüzlerce esnafı ekmek paralarından ettiler. Yetmedi, doyuramadılar bu aç bedenlerini, devam ettiler. Yerleşik bankalar, ardından marketler ve halk evi, biçki dikiş kursları birer birer göçtüler.

Bir Ankara güzellemesi

Sinem Hürmeydan - 14 Mart 2014

Bozkırın ortasında, çanak biçiminde bir coğrafyada yükselen bu sessiz şehir kibirden uzak, bilge olup bildiklerini avaz avaz bağırmayan, vakur ve orta yaşlı bir insan gibidir. Yaşlandıkça güzelleşir, olgunlaştıkça tatlanır.

Zaman mı hoyrat insanlar mı?

Melih Özel - 28 Ekim 2013

Besteciler şanslı. Yapıtları, küçük farklılıklar ve değişiklikler dışında yıllar içerisinde yıpranmıyor. Oysa resim gibi, mimari yapılar gibi eserler hem zamanın hem de kullanıcıların hoyratlığına maruz kalıyor.

Kent Dönüşürken

Ahmet Faruk Yağcı - 18 Kasım 2012

Hislerim karmakarışık. Bu şehirde yıkılması gereken ve korunması gereken o kadar çok bina var ki. Bu binalar o kadar iç içe geçmiş ki. Ellili yıllardan kalan geniş girişli, büyük pencereli bir apartmanın önünde meftun bakarken, yanındaki sıvaları dökülmüş, pimapenli korkunç bina içimi kaldırabiliyor.

Meydan Saati

Deniz Türkoğlu - 12 Mayıs 2011

Sonra bir gün ortadan sessizce yok oluverdi o çirkin ve ucuz pas yığını. Fazla basitti. Yakışmıyordu Taksim'in dokusuna. Meydanın alnına saplanmış bir çivi gibi dokunaklıydı. Belki bir o kadar da acıtıcı.

Tarlaya ektim soğan

Ahmet Faruk Yağcı - 5 Mayıs 2011

Şimdi Silivri-Çatalca hattında her evde yakında gelecek paralar sayılmakta bir kısmı ile döviz bir kısmı ile altın alınmaktadır. Kadınlar çamaşır yıkarken, erkekler yolda gezerken, çocuklar oyun oynarken en neşeli türküleri söylemektedirler.

Halil Rıfat Paşa

Ahmet Faruk Yağcı - 11 Aralık 2010

Bu mahallenin kedileri, köpekleri, bahçe duvarına dayanarak sohbet edeceğim orta yaşlıları, duvarın dışına doğru dalları sarkmış meyve ağaçları, dar girişli iki katlı sevimli evleri ve hepsinden önemlisi tarihe tanıklık etmiş kibar ihtiyarları bir süre sonra olmayacak.

Otobüs Savaşları

Ahmet Deniz Ölmez - 3 Temmuz 2008

Otobüsten inerken de çatışma had safhadadır. Tek kişilik iniş koridorundan, beş kişinin aynı anda inmeye çalışması ister istemez bir sıkışıklığa sebep olmaktadır.

daha önceki yazılar → 

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Meslek Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

98
Derkenar'da     Google'da   ARA