Patronsuz Medya

Çalıntı içerikle yayın yapan web siteleri

  Necdet Şen - 4 Temmuz 2008


İnternet bir anda hayatımıza giren ve her geçen gün de onun ayrılmaz bir parçasına dönüşen spermatik bir gelişme.

Yani hayatımıza girdiği andan itibaren bizi dölledi ve artık bu ortak ilişkiden kaynaklanan yeni bir organizma gelişiyor.

Bu kadar yeni ve hızlı gelişen bir altyapıya hiç bir üstyapı istenilen hızda ayak uyduramaz, bunu biliyoruz.

Ama yine de geleneksel kültürel kodlarımıza başvurmamızı engelleyen bir durum da yok ortada.

Yani hırsızlık internette yapılınca da hırsızlık. Taciz de öyle. Gasp da. Darp da.

İnternetteki bir sürü web sitesinin çalıntı içerikle yayınlandığının herhalde hepimiz farkındayız. Bunun kanunî müeyyidelerinin henüz oluşmamış olması bu talanı had safhaya vardırıyor.

Düşün ki birileri gecesini gündüzüne katıp ortaya özgün bir eser koyuyor, hem sitenin tasarımı için hem de içeriğinin oluşturulması için hayatından günler aylar yıllar çalıp internet denizine bırakıyor insanlığa hizmet olsun diye.

Sonra elini taşın altına hiç koymamış, en ufak emek harcamamış birileri o içeriği (bazen tasarımıyla birlikte) birkaç saniyelik kopyala/yapıştır eylemiyle alıp kendi sitesine ya da herhangi bir forumun kullanıcı kısmına cart diye yapıştırıyor.

Bunu yapanlar arasında misyonunu medya etiği diye tanımlayan sitelerin de oluşu, fazlasıyla ironik değil mi?

Nezaketen de olsa, alıntının esas kaynağını belirteni mum yak ara ki bulasın.

Bu insanları uyardığınızda aldığınız yanıt, pardon abi, o kadar hassas olduğunu bilmiyordum dan ne var lan, internet dediğin koskoca bir ansiklopedi, burda her şey bedava ya kadar değişebiliyor.

Bu tür cevaplar, tabiri caizse iş üstünde yakalanan hırsızın çalmadan önce besmele çektim demesine benziyor biraz.

Herkes kendi meşrebi ve tıynetiyle koşut bir davranış sergiliyor internette. O nedenle de internet ortamı sülükten geçilmiyor.

Yorumlar

Büdütör 23 Şubat 2011 (19:14)

Hem içeriği çalıp hem de aldım, ne olmuş yani diyen, hatta üstüne bir de küfürlü cevap veren site sahiplerine müjde, ebenizin damına kar yağacak. Pek yakında.

*

Büdütör 23 Şubat 2011 (19:14)

Kopyala/Yapıştır yapan sitelere ceza geliyor (Yeni Şafak)

Mansur Antires 9 Mart 2014 (19:03)

Öncelikle Merhaba…

Bu yazilarinizi kopyalayip yapistiranlardan biride benim, ne olmuş yani? Adını zı yazmissak yazinizi degerli görmüşsek bunda yanlis nerede?

Bencillik ve kuruntu degil mi?

Büdütör 9 Mart 2014 (19:35)

Yüzsüzlüğün bu kadarına ne denebilir ki?

diYorum

Necdet Şen neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

89