Patronsuz Medya

Proje Çocuklar

Neco Birinci Sperm - 15 Ekim 2013  


"Çocuğun eğitimi" söz konusu olduğunda, tanıdığım anne ve babaların neredeyse tamamı birer at yarışı bağımlısı görünümü arz ediyor. Tamamının kafasında hikmetinden sual olunamaz bir şablon var ve asla farklı bir görüş işitmek istemiyorlar.

Eğer ilk itirazlarında susup "evet haklısınız, ben sizin kadar iyi düşünemem" demediysen, mutlaka "tabii senin çocuğun yok, anne-baba olsan anlardın" diyerek bitirici darbeyi vuruyorlar.

Haklılar tabii, prezervatif -ya da doğum kontrol hapı- insanı gerzekleştiriyor, bıraktığında da zekân tavan yapıyor, bu kadar basit.

Ne var ki, ben bu yerlerde sürünen zekâm ve bilgi dağarcığımla, çocuğuna "en iyi eğitimi aldırma" konusunda hırs yapan ve benim gibi salozların yıllık gelirinin dört beş katını tek bir veletin "eğitimi" adına kolejlere, kurslara, özel hocalara yatıran ebeveynleri şirazesi kaymış bebesantrikler olarak görüyorum.

Kıskançlıktan tabii…

Haa, bir de şunu görüyorum: Daha o yaşta tüm dünya nimetleri önlerine serilmiş olan bu prens ve prensesler, günün birinde para kazanmaya başladıklarında ne anne tanıyorlar ne de baba. O parlak zekâlı yarış bağımlısı akranlarımın bazıları hastane köşelerinde yapayalnız, sukutu hayale bulanmış bir şekilde, ziyaretlerine gelmek yerine tatile giden evlâtlarını sayıklayarak ölüyorlar.

* * *

Bir de şöyle bir yazı vardı galiba: Çocuğun istikbali söz konusu →

diYorum

 

Neco Birinci Sperm ve onun gibiler neler yazdı?

68
Derkenar'da     Google'da   ARA