Patronsuz Medya

Serbest Piyasa'nın çakalları

  İkrahettin Piyaza - 20 Mart 2010


Sistemin acar çocuklarının dilinde pazarlama stratejisi olan şey, benim dilimde bezirgânlığın doruk noktası.

Bankaya hesap açtırırsın, ille de kredi kartı satalım diye sülük gibi yapışırlar. Peki dediğin anda önüne dayarlar karınca duasını. Yedi ceddini soruştururlar. Bazen de talebiniz reddedildi diye soğuk bir cevap gelir kart yerine.

Bu ne lâhana turşusu alçak! Ne talebi? Malımı al diye yalvar yakar olan sen değil miydin? demek geçer içinden, lâhavle çeker, susarsın.

* * *

Reklamlarında süper hızlı diye tanıtılan internet paketini satın alırken, yine de emin olabilmek için sorarsın: Ben şu memlekette yaşıyorum, orada da şebekeniz var mı, buradakiyle aynı hızda çeker mi diye. Ne demeek, tabii ki, her yerde süper hızda çeker, çekerken de vınn diye ses çıkarır der satıcı.

Satın aldıktan sonra anlarsın ki, namussuz sana yalan söylemiş. Basit bir web sayfasının açılması bile dakikalar sürüyor. Linki tıkladıktan sonra gidip kendine kahve yapabilecek kadar zaman tanıyor sana bu jet hızında bağlantı.

Ondan sonra uğraş dur sahtekâra derdini anlatabilmek için. Her itirazında bin yalan bin dalavere. Karınca duası gibi sayfaları aceleye getirip okumadan imzalatmıştır sana satarken. İade edemezsin, ödemezsen yakandan düşmez vermediği hizmetin bedelini faiziyle alır. Çünkü kanun da devlet de kendisinden yanadır.

* * *

Diyelim ki telefonla pizza getirteceksin. Çocuk kandırır gibi indirim kuponu sıkıştırırlar avucuna. Cicili bicili kâğıtlara basılı menüler. Kıpkızıl ketçapa bulanmış hamur parçaları. Birinciyi alana ikincisi bedava, yeme de yanında yat.

İstedik mi ikincisini? Bana sadece bir tanesini doğru düzgün bir fiyata satsana. Yok. Aptalız, kafakola alacak ille de.

Ya da bir gün aklına pizza eser tekrar ararsın: Şu adrese bir pizza lütfen. Telefonun öbür ucunda robotlaşmış bir ses, başlar sorgu suale: İndirim kuponunuz var mı? Süresi ne zamana kadar? Bakın ve söyleyin. Tarih nerede mi yazıyor? İşte oralarda bir yerlerde canım, sayfalardan birinde, arayın bulun. En altta olabilir. Kaaaç? Yok, olmaz, tarihi geçmiş, size ancak ufak pizza verebiliriz hediye olarak.

Çat kapatırsın robotun suratına telefonu. Hediyeni kafana çal! demek geçer içinden. Hem kıyak yapıyor muş ayaklarına yatıp hem de insanı devamlılık (daha doğrusu bağımlılık) sınavından geçirmek neyin nesidir, çözemezsin.

Bundan sonra -afedersiniz- nah alırım o pizalardan. Kebapçı Hüsmen Usta sağ olsun, alaturka ne de olsa, böyle çağdaş pazarlama (eşek yerine koyma) taktiklerinden haberi yok henüz. Halis kuzu eti. Söylüyorsun, 15 dakika sonra sofrada.

Afiyet olsun.

diYorum

İkrahettin Piyaza ve arkadaşları neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Meslek Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

91