Patronsuz Medya

İçeriden bir Bacı mektubu

  Hoca Necdettin - 13 Mart 2001


Çanakkale cezaevinden gönderilmişti bu fotograf. Arkasındaki tarih 20 Aralık 1989. Hiç tanımadığım okurum Saliha yeni yılımı kutluyordu:

89'da bana farklı bir yıl dilemiştin. Kopya çekip, '90 'yılı için aynı dileği tekrarlıyorum. (Böylece de, yeni bir pot kırar mıyım acaba? kaygısından kurtulmuş oluyorum.)

Sevgiler.

(Saliha Nazlı)

Bendenize yazdığı ilk mektuptaki hafiften kızgın üsluptan sonra yumuşamış, dost bir tavır takınmıştı. Belki de kırılmışımdır diye gönlümü almak için gönderdiği mektup ve kartlardan biriydi bu da.

1987 ve 88 yılında Bacı'yı çizerken yalnızca bağnaz militan kızların çiğ tepkileri değildi karşılaştığım. Bütün o aylar boyunca memleketin muhtelif hapishanelerinden sevgi dolu mektuplar aldım. O mektupları yazanlar da sol siyasî hükümlü ve tutuklulardı Saliha gibi. Zor olanı deniyor, hayatı sorguluyorlardı.

Parmaklıkların arkasında da olsa, dostluğu ve nezaketi keşfetmiş olanlar vardı. Kendi geçmişleriyle hesaplaşabilecek cesarete sahiptiler.

Koğuşun kedisi ile kanaryasıydı fotograftaki sevimli ikili. Onlar da dost olmayı başarmıştı.

diYorum

Hoca Necdettin ve arkadaşları neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Meslek Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

86