Patronsuz Medya

Mektep ve Üniforma

Battal Takoz - 8 Aralık 2012  


Eğitimin amacının her anlamda üniform (tek tip) insan yetiştirmek olduğu düşünülürse, öğrencilerin okula kara önlükle gitmesi, aslında var olan şekliyle eğitimin ruhuyla bire bir örtüşüyordu.

Peki, okullardaki tek tip giysinin (üniformanın) kaldırılması kötü ya da yararsız mı oldu? Bence hayır. Bugünkü iktidardan mevcut garabeti kökten bir tavırla düzeltmesini bekleyemeyeceğimize göre, hiç olmazsa yanlışın ikincil bir unsurunu düzelttiği için küçük de olsa bir adım atılmış sayabiliriz.

Artık evlâtlarımızı -onları yoğurup macunumsu bir et topağına dönüştürecek olan- kıyma makinesinin içine rengârenk giysilerle tıkıştıracağımız için ben şahsen sevinçli ve kıvançlıyım. Yavrumu diplomalı bir takoza dönüştürmekten başka ne faydası olduğunu bilmediğim bu müfredatla hesaplaşacak çapta olmadığıma göre, hiç olmazsa onu bu gün hangi süveterle okula göndereceğimi düşünme ve gardrop dolusu giysi arasında seçim yapma olanağını bahşeden büyüklerimize kucak dolusu sevgiler, öpücükler gönderiyorum.

Her türlü toplumsal gelişmeye acaba düşmanlarım bundan bir fayda sağlar mı gibi habis bir mantıkla bakan ve değişime ayak direyen ırkçı beyaz azınlığa ise acil şifalar diliyorum. Takozluğun bu kadarına ben bile akıl erdiremiyorum ekmek musaf çarpsın ki.

diYorum

 

Battal Takoz ve onun gibiler neler yazdı?

64
Derkenar'da     Google'da   ARA