Patronsuz Medya

Mektep ve Üniforma

  Battal Takoz - 8 Aralık 2012


Eğitimin amacının her anlamda üniform (tek tip) insan yetiştirmek olduğu düşünülürse, öğrencilerin okula kara önlükle gitmesi, aslında var olan şekliyle eğitimin ruhuyla bire bir örtüşüyordu.

Peki, okullardaki tek tip giysinin (üniformanın) kaldırılması kötü ya da yararsız mı oldu? Bence hayır. Bugünkü iktidardan mevcut garabeti kökten bir tavırla düzeltmesini bekleyemeyeceğimize göre, hiç olmazsa yanlışın ikincil bir unsurunu düzelttiği için küçük de olsa bir adım atılmış sayabiliriz.

Artık evlâtlarımızı -onları yoğurup macunumsu bir et topağına dönüştürecek olan- kıyma makinesinin içine rengârenk giysilerle tıkıştıracağımız için ben şahsen sevinçli ve kıvançlıyım. Yavrumu diplomalı bir takoza dönüştürmekten başka ne faydası olduğunu bilmediğim bu müfredatla hesaplaşacak çapta olmadığıma göre, hiç olmazsa onu bu gün hangi süveterle okula göndereceğimi düşünme ve gardrop dolusu giysi arasında seçim yapma olanağını bahşeden büyüklerimize kucak dolusu sevgiler, öpücükler gönderiyorum.

Her türlü toplumsal gelişmeye acaba düşmanlarım bundan bir fayda sağlar mı gibi habis bir mantıkla bakan ve değişime ayak direyen ırkçı beyaz azınlığa ise acil şifalar diliyorum. Takozluğun bu kadarına ben bile akıl erdiremiyorum ekmek musaf çarpsın ki.

diYorum

Battal Takoz ve arkadaşları neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

89