Patronsuz Medya

İngilizcesi vasat Türkçesi facia çevirmenler

  Necdettin Mütercim - 1 Kasım 2013


İklim değişikliği ne zaman aklınıza gelir? Yağmur yağdığında ve kedilerle köpekler günlerce gelmediğinde mi?

Kendisini internet medyasının en seçkin temsilcilerinden biri -belki birincisi- olarak gören bir haber sitesinde rastladım bu iki cümleye. Okur okumaz da bıraktım okumayı.

Sonra bir başka seçkin haber sitesine baktım, aynı foto galerisi aynı başlangıç cümleleriyle orada da var. Kim kimden -ya da nereden- ödünç almış, çözemedim.

Sorunum bu muhteşem sitelerle değil tabii ki, yukarıya alıntıladığım o iki cümlelik ifadeyle. Nasıl derler, ilk cümle de bir hoş gerçi ama ikinci cümle bayağı şifre gibi.

Belki kafam basmamıştır diye tekrar tekrar okudum, gene de bir anlam veremedim.

İklim değişikliği ne zaman aklınıza gelir? Yağmur yağdığında ve kedilerle köpekler günlerce gelmediğinde mi?

Nasıl yani? Yağmur yağınca kediler ve köpekler bir yerlere gidip günlerce eve gelmiyor muymuş? İklim değişikliğinin böyle azizlikleri mi varmış? İklim değişikliği konusunu kediler ve köpekler birkaç günlüğüne kayıplara karışınca mı düşünürmüşüz?

Sakın bu fantastik ifadeler yabancı bir siteden haydi hooop diye kaldırılmış bir foto-galerinin tarzanca çevirisinden hasıl olmuş olmasın?

İngilizce'de rain cats and dogs diye bir deyim vardı yanlış hatırlamıyorsam. Bardaktan boşanırcasına yağmur anlamındaydı. Sakın bizim mütercim editörümüz bardaktan boşanırcasına yağan yağmurlar ve bunun iklim değişikliği ile ilintisi hakkındaki ingilizce bir cümleyi böyle şairane bir dille, olmayan metaforlar icat ederek türkçeleştirmiş olmasın?

* * *

Yanılıyor da olabilirim tabii. Belki de bazı kediler ve köpekler yağmur yağdığında bir yerlere gidip günler sonra geliyordur. Kahvenin yemenden bülbülün çemenden, bu editörlerin de yabancı dille eğitim veren ama çocuklara kendi anadilini öğretmeyi unutan birtakım kolejlerden falan geliyor olabileceği gibi. Biz de onları beklerken şu iklim değişikliği ne tuhaf yahu diye düşüncelere dalıyoruzdur.

Belki de bu dahi kuşak Türkçe'nin yeni bir sürümünü indirmiş, semantik ilmine çağ atlatmıştır da, biz yaya kalmışızdır. Neden olmasın?

Yorumlar

Uzun yıllardır kedilerle haşır neşir olan birisi olarak yazmam gerekenler olacak.

Kedi denilen bu asil yaratık asla hava şartlarından etkilenmez. En kötü havada mutlaka yatacak sıcak bir yer bulur.

Netekim şu anda Sarıkız beş tatlı yavru yaptı ve onlara metazori bana baktırıyor. Yavruların hepsi beni baba biliyor. Bu yetmezmiş gibi beşi aynı anda ve senkronize bir biçimde hareket ediyor.

Neyse, bu kediler asla aç kalmıyor, ekmeğini taştan çıkartan bir yapıları var. Sarıkız nereden buluyor bilmiyorum ama her gün birkaç balık getiriyor.

Bütün bunların dışında gözlemlediğim kadar bu kediler her ne şekilde olursa olsun kendine çiftleşecek bir eş buluyor.

Rahmetli Ali kardeşimin İnsan oğluna kıyak yaptığı yazıya ilâve olarak ben de diyorum ki Ey insanoğlu mutlaka kediyi kendine örnek al. Asla yanılmazsın.

Levent Bozkurt - 4 Kasım 2013 (10:26)

diYorum

Necdettin Mütercim ve arkadaşları neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

80