Patronsuz Medya

Deniz Otobüsü

Aziz Dostum - 21 Haziran 2012  


Bu deniz taşıtları ilk kez 80'li yılların ortalarında -Bedrettin Dalan'ın belediye başkanlığı zamanında- getirtildi. Norveç'ten alınmıştı ilk gelenler. Sanırım bir tarihten sonra memleketteki tersanelerde üretilmeye başlandı.

Aklımda kaldığı kadarıyla yazıyorum: İlk getirildikleri yıllarda tesedüfen tanıştığım ve sohbet ettiğim bir kaptan (Necmettin Akten; o yıllarda Uzakyol Kaptanları Derneği adındaki bir derneğin ikinci başkanıydı. Denizcilik konularında kitap falan yazmışlığı vardır, uzmandır) Dalan'a bunların alınmasında danışmanlık yaptığını anlatmış ve demişti ki:

Bu tekneler aslında bize sunulan seçeneklerin en iyisi değildi, teknoloji olarak biraz eskiydi, ama yine de bunları seçtim. Çünkü daha ileri teknolojiyle yapılanlar fazlasıyla elektronik. En ufak arızada Norveç'ten uzman ve parça getirtilmesi gerekirdi ve o zaman astarı yüzünden pahalıya çıkardı. Halbuki bunları orta karar bir Türk teknisyen bile elinde tornavidayla onarabilir.

Sonuçta, bu tekneler fiyordlar arasında kısa mesafe yolcu taşımacılığı için tasarlanmış şeyler. Açık deniz için pek uygun değil. Zaten katamaran dediğin, yapısı itibariyle dalgalı havalarda fazla sallanan, insanın içini dışına çıkartan bir şeydir.

Artık birer klasiğe dönüşmüş olan şehir hatları vapurları, bunlara göre çok daha zarif ve konforludur (şahsî görüşüm) ama onlar da dalgalı denizlerde pek emniyetli taşıtlar değil. Zira güverte hizası deniz seviyesine çok yakın.

Buradaki asıl sorun da, işletmecilikteki "keriz silkeleme, yakalamışken ciğerini sökme" anlayışı galiba

diYorum

 

Aziz Dostum ve onun gibiler neler yazdı?

66
Derkenar'da     Google'da   ARA