Patronsuz Medya

Deniz Otobüsü

  Aziz Dostum - 21 Haziran 2012


Bu deniz taşıtları ilk kez 80'li yılların ortalarında -Bedrettin Dalan'ın belediye başkanlığı zamanında- getirtildi. Norveç'ten alınmıştı ilk gelenler. Sanırım bir tarihten sonra memleketteki tersanelerde üretilmeye başlandı.

Aklımda kaldığı kadarıyla yazıyorum: İlk getirildikleri yıllarda tesedüfen tanıştığım ve sohbet ettiğim bir kaptan (Necmettin Akten; o yıllarda Uzakyol Kaptanları Derneği adındaki bir derneğin ikinci başkanıydı. Denizcilik konularında kitap falan yazmışlığı vardır, uzmandır) Dalan'a bunların alınmasında danışmanlık yaptığını anlatmış ve demişti ki:

Bu tekneler aslında bize sunulan seçeneklerin en iyisi değildi, teknoloji olarak biraz eskiydi, ama yine de bunları seçtim. Çünkü daha ileri teknolojiyle yapılanlar fazlasıyla elektronik. En ufak arızada Norveç'ten uzman ve parça getirtilmesi gerekirdi ve o zaman astarı yüzünden pahalıya çıkardı. Halbuki bunları orta karar bir Türk teknisyen bile elinde tornavidayla onarabilir.

Sonuçta, bu tekneler fiyordlar arasında kısa mesafe yolcu taşımacılığı için tasarlanmış şeyler. Açık deniz için pek uygun değil. Zaten katamaran dediğin, yapısı itibariyle dalgalı havalarda fazla sallanan, insanın içini dışına çıkartan bir şeydir.

Artık birer klasiğe dönüşmüş olan şehir hatları vapurları, bunlara göre çok daha zarif ve konforludur (şahsî görüşüm) ama onlar da dalgalı denizlerde pek emniyetli taşıtlar değil. Zira güverte hizası deniz seviyesine çok yakın.

Buradaki asıl sorun da, işletmecilikteki keriz silkeleme, yakalamışken ciğerini sökme anlayışı galiba

diYorum

Aziz Dostum ve arkadaşları neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Meslek Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

80