Patronsuz Medya

Engellenen sitelere bağlanmak için: Opera Turbo

Necdettin Sabırtaşı - 17 Ocak 2016  


"Opera da ne ki" diyenlere kısa cevap: O bir tarayıcı, yani browser. Hani tıklıyor açıyoruz, oradan sosyal ağlara falan bağlanıyoruz ya… Firefox gibi, Chrome gibi, İnternet Explorer (şimdi Edge) gibi… İşte onlardan.

("Bu kadarını da biliyoruz yani" diyecek dostlarımıza not: Biz biliyoruz ama inan bu kadarına bile kafası basmayan, beceremediği her şey için tamirciye koşup "feysbukum bozuldu" diyebilen kıyamet kadar internet kullanıcısı var. Onlara da bir el atmak lâzım sevabına.)

Devam ediyoruz. Şu ya da bu nedenle -yasal kılıfı bile hazırlanmaksızın- engellenen sitelere düz yoldan giremeyenler için Opera web tarayıcısının sağladığı ek bir bir imkân var.

Bilgisayarında Opera bulunmayanlar, ister Google'a yazarak, isterse şu kısayolu tıklayarak bilgisayarına kurabilir. Hiç zor değil. Açıklamalar falan bizim dilimizde. Birkaç tık yetiyor indirip kurmak ve zahmetsizce çalıştırmak için.

Kurduk mu Opera'yı? Hayırlı olsun. Bundan sonra yapacağımız tek iş, bu yeni tarayıcımızı açıp üst sol köşesindeki menü butonundan açılan listenin alt tarafında görülen "Turbo" seçeneğini seçili hale getirmek. Gerisini Opera hallediyor, engellenen sayfaları açıyor.

* * *

Bir ek kolaylık daha önereyim, konfor tamam olsun.

Halen kullandığımız tarayıcının üst kısmındaki menüden şu sırayla gidiyoruz:

Araçlar → Eklentiler → Eklenti edin

Oradaki arama kutucuğuna "opera" yazıyor, tıklıyoruz.

Açılan listenin ilk sırasındaki "open with opera" seçeneğinin altındaki "Kur" butonunu tıklıyoruz.

Böylece mevcut tarayıcımıza bir kolaylık daha eklemiş oluyoruz.

Ne oluyor? Açılmayan bir siteyle karşılaştığımızda, sayfanın herhangi bir yerinde sağ tuş menüsüne başvuruyor ve açılır kapanır menüdeki "view this page in Opera" satırını tıklıyoruz. Opera açılıyor ve bize o (engellenen) sayfayı gösteriyor.

Yeterince sarih bir dille anlattığımı zannediyorum. Ama gene de anlamayan olduysa, artık onlara da "bırak dağınık kalsın" diyorum.

diYorum

 

Necdettin Sabırtaşı ve onun gibiler neler yazdı?

64
Derkenar'da     Google'da   ARA