Patronsuz Medya

Dönmeyene aşk olsun

  Necdettin Pervane - 16 Mayıs 2011


Daha aguuu demeyi öğrenmeden, içinde belirdiğimiz bu dünyanın (en başta annemizin ve babamızın ve bizden önce zuhur eden kardeşlerimizin) varlığımıza kasteden sinsi birer tehdit olduğunu algılıyoruz.

Daha aguuu demeyi öğrenmeden, bu ölümcül tehditin etrafından dolanmamız gerektiğini ve bunun en garantili yolunun kendi sezgilerimize yabancılaşmak, yalancılaşmak, riyakârlaşmak, ahmaklaşmak olduğunu öğreniyoruz.

Bunu Erich Fromm söylüyor, ben onun yalancısıyım.

Mahalle baskısı sözü bu nedenle nakıstır; çünkü mahalle dediğin şey, aslında yekpare toplumdur. Ya o mahallenin dümen suyuna girersin ya da topuğuna saplanmış bir diken gibi uykularında bile canını acıtırlar.

Topluma sinktiri çekmeden basiret sahibi olmak hayaldir. Olamazlar. Olana da ifrit olurlar. İçlerinde bir yerlere sıkıştırıp üstüne on tane minder yığdıkları o şeye basiret denemez çünkü. Gört korkusu denir.

Döneklik meselesine gelince: Dönmeyene yazıklar olsun!

Gezegenler dönüyor. Elektronlar dönüyor. Keser dönüyor, sap dönüyor. Akreple yelkovan dönüyor. İçmişim başım dönüyor dönüyor, atlıkarınca dönüyor dönüyor. Sanatçı aramızda bir boşlukta durmadan dönüyor da dönüyor. Tüm kâinat bir lâhza durmamacasına dönüyor. Dönmediklerini zannedenler de dahil.

21. Yüzyılda hâlâ dönek sözünü küfür niyetine kullananlara buradan selâmün kavlen.

Ezilenlerden ölesiye nefret etmeyi solculuk sananlara da rabbim gani gani rahmet eylesin.

Tomruk gelmiş tomruk gidiyorlar ya, en çok ona yanarım.

diYorum

Necdettin Pervane ve arkadaşları neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

80