Patronsuz Medya

Fedai lâzım mı fedai?

  Enginar Dıç - 10 Kasım 2009


Basındaki köşe yazarlarının bazıları (özellikle de yandaki fotografta görüllen malûm şahıs) aslında şu an yazdığından çok daha iyisini yazabilecek kapasiteye sahiptir.

Ama yazmaz.

Çünkü bilir ki, daha incelikli yazarsa daha az okunur. Hatta herhangi bir ekonomik sallantıda kapının önüne konacak ilk kişilerden biri de kendisi olur. Oysa bu şekilde (alabildiğine kaba ve belden aşağı bir üslûpla) yazarak en çok okunan, dolayısıyla da en yüksek ücret ödenen yazarlardan biri olmaya devam eder.

Tabii ki basının bu kadar çamurlaşmasında bu tip ısırgan otlarının da payı var. Ama sorumluluğun büyüğü, en pespaye yazarı en çok okunan yazar yapan gazete müdavimlerine ait.

Okurun talep yoğunluğu öyle olunca, arz da haliyle böyle oluyor.

Yorumlar

Okurların yazarları ve yazılacakları belirlediğine katılmıyorum kesinlikle.

Konjonktür, sadece gazeteciliği değil, öğretmenliği de etkilemiştir, hekimliği de etkilemiştir. Aynı konjonktür, haliyle okuru da yazarı da etkilemiştir olsa olsa. Yoksa okurlar durduk yere pespaye şeylerin müşterisi haline gelmezler.

Neler neler tırpanlanmadı ki memlekette malûm süreçte! Hem sade memlekette değil, dünyanın gidişatında da var bir tuhaflık (en hafif ifadesiyle).

Candan Dinç - 22 Kasım 2009 (00:17)

diYorum

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Meslek Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

85