Patronsuz Medya

'Anlaşılamayan' bir dil

  Necdettin Yesitiz - 8 Temmuz 2011


Dil öğrenmeyi çoğu zaman lüzumsuz bir gaile olarak gören, okuldaki yabancı dil dersleriyle bile sadece sınıf geçecek kadar ilgilenen ve yabancı dil bilenlere gıptayla bakan bir insan tipi var.

Buralarda çok var onlardan. Bu zahmete girmek için geçerli bir neden bulamıyorlar.

Öğrenenlerin çoğu için de yabancı dil öğrenmek demek, yüksek ücretli işler bulabileceği zengin kapitalist ülkelerin dilini öğrenmek demek. İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca falan…

Rusça öğrenmek isteyene bile uçuk-kaçık gözüyle bakılan bu ülkede, hele Kürtçe gibi ezik bir dili öğrenmeye kalkana resmen kılkuyruk biri gibi bakılır. Altında bir çapanoğlu aranır hatta. Ya casustur ya da terör örgütü üyesi.

Öyle ya, sömürge halkının dilini biz efendiler niye öğrenelim? Onlar öğreniyorlar bizimkini nasıl olsa.

Ama işte hayat gene de kendi muazzam çeşitliliğiyle akıp gidiyor.

Gazetede bir haber:

Müebbet hükümlüsü çevirmen Tonguç Ok, yan havalandırmadaki bir dostunun Bu kadar dil öğrendin, Kürt kardeşlerinin dilini hiç merak etmez misin? sitemi üzerine, hem dili öğrendi hem de 'Komünist Manifesto'yu çevirdi. Cezaevlerindekilerin çoğu Kürt olduğu için pratik yapmak zor olmadı diyen Ok, tek kişilik hücresinden sorularımızı yanıtladı.

'Kürt kardeşlerinin dilini hiç merak etmez misin?' (Şenay Aydemir-Radikal)

Bu da haberin girişinde adı geçen türkü: Aynur - Dar Hejiroke

diYorum

Necdettin Yesitiz ve arkadaşları neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Meslek Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

110