Patronsuz Medya

Mal canın tongası

Arsen Lüpen - 30 Mayıs 2011  


Hırsızlık yasallaşsın efendim. Bu sayede hırsızlar da her namuslu vatandaş gibi vergisini öder, ödediği verginin makbuzunu katlar cüzdanına koyar. Lâzım olduğunda yetkiliye ibraz etmek üzere…

Hırsız demek, işleyişe müdahale eden kişi demektir zaten beyefendiciğim. Hırsızlığın ve yasada buna ceza kesen maddelerin bulunması, aynı zamanda bu sistemin sömürüye ve başkalarından mal kaçırmaya dayanan sistem olduğunun tescili demektir.

İnsanlar arasında böyle korkunç bir gelir-servet uçurumu olmasaydı kim kimin nesine göz diker, hangi çılgın içinde zerre kadar merhamet kalmamış, mala mülke güce tapınan karsamba istifçilerinin evlerine pencereden bacadan girip hayatını tehlikeye atardı?

Örnek mi lâzım? Hay hay. Matbuattan bir üçüncü sayfa haberi:

"Musa Göçmez (80), beldedeki yazlığına hırsızlara karşı kendi imkânlarıyla yarı otomatik pompalı tüfekle ateşleme düzeneği kurdu. Göçmez, eşi Emmy Elze Göçmez (75) ile Almanya'dan tatil için Türkiye'ye geldi. Yazlıklarına giden Musa Göçmez'in paspasa basmasıyla düzeneğin harekete geçmesi sonucu pompalı tüfekten çıkan 8 saçmadan 5'i Musa Göçmez'e, 3'ü eşi Emmy Elze Göçmez'e isabet etti."

Yaşlı çift, olay yerinde yaşamını yitirdi. Çiftin cenazeleri Edremit Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı, geniş çaplı soruşturma başlatıldı. Musa-Emny Elze Göçmez çiftinin Almanya'da yaşadıkları ve Güre'deki yazlıklarına yaz aylarında tatil için geldikleri öğrenildi. (AA)

Hırsızlara karşı kurdukları tüfekli tuzak sonları oldu (Radikal)

"İlahi Adalet" diyorduk, değil mi? Buyur işte ilâhi adalet.

Evine girip üç beş çulunu çalacak hırsıza kendince ceza biçiyor vatandaş. Hem de daha ağırı olmayan bir ceza: İdam.

Hem yargıç hem cellât rolünü yakıştırıyor kendisine. Bunu yaparken, dayanağı TCK'nın mala mülke insan hayatından daha fazla değer biçen olmaz olası standartları.

Ne var ki, keser de dönüyor sap da… Kim demiş azrailin hiç mizah duygusu yoktur diye?

diYorum

 

Arsen Lüpen ve onun gibiler neler yazdı?

61
Derkenar'da     Google'da   ARA