Patronsuz Medya

Otomobil uçar gider

Necdettin Kaporta - 27 Şubat 2011  


Geçen sene bir ihtiyaca binaen araba lâzım olmuştu, yakın bir dostumunkini ödünç almıştım.

Getirdim arabayı, apartmanın önüne park ettim. Kapısınıı kilitledim, tam eve girecekken yandaki apartmanın kapıcısının beş yaşındaki oğluyla burun buruna geldim.

Baktım, üç tekerlekli bisikletinin gidonuna dayanmış arabayı inceliyor.

- "Ooo, XXXX sedan almışsın" dedi bilmiş bir edayla.

Şimdi "benim değil, arkadaşın" falan desem konu uzar. Hem niye ilgilensin tırnak kadar çocuk öyle şeylerle?

- "Sen anlar mısın otomobilden" dedim lâf olsun torba dolsun diye.

Cevabı süperdi!

- "Amma yaptın! Önden çekiş, beş vites, otomatik cam, klima, enjeksiyon, hava yastığı; ABS opsiyonel…"

Saydıkları, bindiğim arabanın özellikleriymiş. Ben hiç birini bilmiyordum. Merak bile etmemiştim.

- "Hayırlı olsun" dedi aynı bilgiç edayla.

Sonra asıldı bisikletinin pedalına, ağzıyla "vınnnn" yaparak uzaklaştı. Arkasından bakakaldım.

Şu yaşıma geldim, ilgilendiğim en son şeylerden biri de araba markaları ve özellikleri oldu. Ama galiba araba çoğu kişi -ve onların tırnak kadar bebeleri için- vazgeçilmez bir prestij nesnesi. Bunu anlamaya çalışmak da benim gibilerin ev ödevi herhalde.

Yorumlar

Kaymakamlıktan emekli olmak üzereyim. Elime geçen kıdem tazminatımı bir karavana yatırmaya niyetlendim. Şöyle güzel memleketimi baştan sona doya doya dolaşayım diyorum. Fakat kafam hayli karışık, acaba motorlu mu alsam, çekmeli mi? İkinci el mi alsam, yeni mi? Yıllarca Yalova kaymakamlığı yapan biri olarak karavan hayatına uyum sağlayabilir miyim, yoksa kurda kuşa yem mi olurum, ondan da mütereddidim. Bizim hanıma kalsa, gidişin olsun da dönüşün olmasın diyor ama ben baktım sayın yazarlar bu konularda epey şey biliyor, belki benim de derdime bir çare bulurlar dedim. Ne yapacaksınız efendim, Yalova'ya kaymakam olmak zor.

Yalova Kaymakamı - 28 Mart 2012 (14:42)

Sayın Makam, karavan dediğiniz şey çeşit çeşit. Ne tür karavan alacağınız, kaç kişi olduğunuzdan tutun da karavanı ne gibi amaçlar için kullanacağınıza bağlı olarak değişir.

Örneğin, ailecek hafta sonu kaçamakları yapmak içinse, bagaja atılacak bir çadır ve kamp malzemesiyle desteklenmiş bir minivan ya da minibüs, hatta Doblo cinsi bir araç bile görür işinizi… (Bkz. Vavien filmi. Kapıyı da otomatik yaptırırsanız istenmeyen tüyleri uçuruma fayrap etme kolaylığı sağlar.)

Eğer yollara düşüp tüm yaz mevsimini kâh orda kâh burada geçirmekse murat, o zaman tuvaleti duşu mutfağı -hatta jeneratörü- falan olan bir şey lâzım. (Zulada birkaç şişe Yakut da cabası.)

Eğer sadece yaz aylarında karavan kampinglerinde takılacak ve hatta tek bir kampinge postu serip bütün yazı orada geçirecekseniz, duş ve tuvalet şart değil, nasıl olsa kampingde de vardır bunlar. Bu durumda, arkadan takma karavan iyidir. Gittiğiniz yerde arabayı ayırıp ulaşım için kullanırsınız.

Ama anladığım kadarıyla siz dere tepe dolaşmak, urfa diyarbakır gezmek, 32 sancak saymak istiyorsunuz. Bu durumda en iyisi, dizel motorlu bir monoblok karavan.

2. El ya da sıfır almak tabii ki bu iş için ayıracağınız bütçeye bağlı. İkisi de olur. Yeter ki "şu da olsun bu da olsun" derken iyice kanatlanıp uçmayın. Neticede karavan kültürü minimalist yaşam kültürüdür; kanaatkâr olmak gerekir biraz.

Mutlu Olsen - 30 Mart 2012 (12:14)

Sayın Mutlu Olsen konuyu gayet güzel açıklamış. Ben motokaravan tabir edilen, önünde oturup fıldır fıldır gezeceğin, bulduğun güzel yerde konakladığında arkaya geçip yatacağın türleri tercih ederim doğrusu. Hatta "karadan mavi yolculuk" hayalim vardır bununla ilgili.

Bu bağlamda makul bir minibüs de motokaravana dönüştürülebilir. Hatta merak ve yeteneğiniz varsa, kendiniz de yapabilirsiniz bunu. Çekme karavanlar mevsim dışında kullanımı ve muhafazası zor araçlar gibi geliyor bana.

Elbette kullanım amacı önemli. Bundan sonraki hayatımı dağ bayır gezerek yaşayacağım diyorsanız motokaravan ideal.

Konaklanan yerlerde kent merkezlerine girmek ve kamp yerinden merkeze gitmek için gerekecek araç meselesi duruma göre çözümlenir. Ya 50 cclik bir motosiklet, belki bisiklet kullanılır. Kamp yerinden merkeze otostop ya da yöresel dolmuş hatları da kullanılabilir.

Ancak şu bir gerçek ki, tatilde motokaravan kullanıp şehre döndüğünüzde işe onunla gidemezsiniz. Olanak var da ayrıca binek otomobiliniz varsa ayrı tabii.

Bana göre iyi incelenirse ikinci el de olabilir. Ancak motokaravanda çekici kısım için tıpkı otomobil alır gibi motor durumu, arızası, ustası ve yedek parçası meselesi iyi değerlendirilmeli.

İmkânı olan için seçenek çok. Bu da karavanların şahı, kampçıların hayali Hymerin sitesi, buyrun.

http://www.hymer.com/

Mazlum Kaplum Bağa - 30 Mart 2012 (13:19)

Sayın Olsen ve Sayın Bağa'ya canı gönülden selâm eder, verdikleri bilgilerden feyz aldığımı, sayelerinde aydınlandığımı söylemek isterim. Yolunuz Yalova'ya düşerse, sizleri Kaymakamlığa mutlaka bekliyorum. Madem sizler benim sorunumu bu denli samimiyetle ele aldınız, ben de sizler için devletin bütün imkânlarını seferber etmekten çekinmeyeceğim.

Efendim zikredeyim, bendeki karavan arzusunun tohumu bir günde filizlenmedi. Her şeyin sebebi müsebbibi yemeği fazla kaçırdığım bir gece gördüğüm rüyadır aslında. Rüyamda iyi sıhhatte olsunlar ak sakallı bir dede gördüm. Kendisiyle rüya boyunca yaptığımız teşriki mesai sonunda kabıma sığamaz oldum. Kulağımda onun çınlayan sesi ve "bir karavan al, tamponuna 'vicdanın sesi' yazdır, yollara koyul, vatanın milletin halini gör!" direktifi, o gün bugündür başka şey düşünemez oldum.

Eminim bu mübarekler her faninin rüyasına teşrif etmezler, bu nur bana her halde Yalova Kaymakamlığım boyunca yaptığım hizmetler yüzünden bahşedildi. Kıymetini bilmek niyetindeyim, tabii önce yaşım yüzü bulsun hele bir emekli olayım. Fakat nasıl bir karavan almam gerektiğini duyamadan uyanmıştım. İşte o yüzden böyle yana yakıla araştırıyorum. Bir de tampondaki yazıyı beğenmedim, acaba "jessica" veya ne bileyim "nataşa" falan diye değiştirsem olmaz mı?

Yalova Kaymakamı - 31 Mart 2012 (11:35)

diYorum

 

Necdettin Kaporta ve onun gibiler neler yazdı?

55
Derkenar'da     Google'da   ARA