Patronsuz Medya

Başkalarının acılarıyla aramızdaki duvar

  Necdet Zen - 19 Ocak 2009


Televizyonda bir haber: Filistinli bir doktor, İsrail roketleriyle yerle bir olmuş olan evinde sekiz kızından ikisinin ölümüne tanık olmuş. Zaten o anda televizyonda canlı yayındaymış. Düşün işte, bir babanın tanık olduğu vahşet karşısındaki sıcak feryatlarını.

- Benim çocuklarımın ne günahı olabilir, İsrail bunu nasıl yapar? diye soruyor ağlayarak.

Ve asıl korkunç olanı, o sırada adamın feryatlarına tanık olan İsrailli bir kadın, ileri fırlıyor, çemkirerek adamı suçluyor. Cıvardaki başka İsrailliler de katılıyor bu suçlama ve bağırıp çağırma furyasına. Neredeyse acılı babayı linç ediyorlar. Çünkü doktor Filistinli. Her şeyin sorumlusu onlar. Kendi ölümlerinin bile.

Acılı baba onlara cevap bile veremiyor. Sadece kameraya dönüp ağlayarak anlamak istemiyorlar diyor umutsuz bir ifadeyle.

Bu iki kelime tokat gibi çarptı yüzüme.

İnsan dışarıdan bakınca daha net görüyor. Aslında çoğumuz, belki yakınlarımız, dostlarımız, böyleyiz. Yanı başımızda insanlık dramları yaşanırken bile egolarımız zirvede. Televizyondan ya da gazeteden edindiğimiz klişe cümleler hayatın yerini almış, birbirimizi linç ediyoruz.

diYorum

Necdet Zen ve arkadaşları neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Meslek Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

106