Patronsuz Medya

Erken terhis hayat kurtarır

Hasbi Tembeler - 22 Ekim 2013  


Meğer "çözüm süreci"nin dibinde delik varmış da farkında değilmişiz.

Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde, geçen ilkbaharda başlatılan bu "süreç"e karşı beslenen güven duygusu, yaz boyunca azala azala yüzde 75 cıvarından yüzde 40 bantının bile altına inmiş, seçim barajının da altına düşmesinden endişe ediliyormuş.

Oluk oluk akmazsa nasıl sularız biz bu cennet vatan toprağını sıktıkça fışkıracak olan şüheda kanı ile?

KCK eşbaşkanı Cemil Bayık, "sürecin sonuna gelindiğini" söyleyip, "ya Kürt hareketiyle derin ve anlamlı müzakereleri kabul ederler ya da Türkiye'de iç savaş çıkar" demiş.

İyilik de yaramıyor bunlara kardeşim. Azıcık sabretsen ya, Dersaadet'e ikinci golden horn açılınca Rus gemilerini parayla geçireceğiz. Paşa paşa ödeyecekler. Paraları bolmuş, nereye saçsak diye bakınıyorlarmış. Sana da düşer orada bir şantiye şefliği falan. Olmadı, borç harç bir traktör edinir, hafriyat toprağı taşırsın. İşte sana iş imkânı. Hayat boyu dağlarda kurbağa kertenkele yiyerek mi yaşamak istiyorsun? Çocuklarını düşün. Tankerleri uçakları avmleri de mi olmasın yavrucakların?

Görünen o ki, Gezi Parkı protestolarıyla ayyuka çıkan "astığım astık, kestiğim kestik" nakaratı hız kesmeksizin sürecek. Sen misin Kasımpaşa kabadayısını sadrazam yapan, buyur, hayrını gör. Hazret pek yiğit, öyle üç yüz beş yüz başıbozuk cenazesiyle davasından döneceğe benzemiyor.

Helal olsun! Benden tam destek! Ölen ölür, kalan sağlar tersane işçisi.

Hem, "eser" dediğin öyle kazasız belâsız inşa edilebilir mi ki? Alnına kurban kanı süreceksin. Keops, Kefren, Mikerinos piramitlerinin inşası süresince kaç tane kört kılının Amon-Ra'nın cennetini boyladığını bilen var mı?

Yoktur her halde, kim nereden bilsin? Hem ne önemi var? Her fanî bir gün ölümü tadacak. Ama fakir ama zengin. Ve firavunların adları -çılgın projeleri sayesinde- sonsuza kadar hatırlanacak.

* * *

Haa, bu arada neyse ki hayırlara vesile işler de oluyor. Bak, askerlik süresi 12 aya inmiş bile. Hatta terhisler de başlıyasıymış.

Züper! Ekistıra ordineri! Sorun çözüldü.

Bence, orduyu topyekûn terhis etmek de fena bir çözüm sayılmaz. O zaman bu menhus "terör örgütü" öldürecek asker bulamaz, kafası karışır, gider komşu ülkelerde savaşacak adam arar. Erken terhis edilen tüm o fakir fukara çocuklarını da işsizler ordusu olarak bir diğer sektörde (kahvehanelerde) istihdam ederiz. Potansiyel ucuz iş gücünün -projelerimiz açısından elzem olan- hayatları da bir biçimde kurtulmuş (ölümleri ertelenmiş, raf ömürleri uzatılmış) hem de işe koşulmuş olur.

Bilirsin, işsizler ordusu da aynen ötekiler gibi bir ordu. Orada da eratı bekleyen, üçün biri: Ya boğaz tokluğuna patates soyar ya işçi bulma kurumunun kapısında nöbete durur ya da vinçten falan düşüp "terhis" olur.

* * *

Bil bakalım, bu hususta ne demiş ecdadımız?

Cevap başlıkta.

diYorum

 

Hasbi Tembeler ve onun gibiler neler yazdı?

81
Derkenar'da     Google'da   ARA