Patronsuz Medya

Bir gün siz de işsiz kalabilirsiniz

İşten Çıkarılanlar İçin Küresel Veritabanı

Alper Uzun - 16 Şubat 2009  


Sabah uyandınız ve işe gitmek için hazırlandınız. Tıpkı güzel bir ailenizin olduğu gibi, güzel bir işiniz de var.

Mutlusunuz, çünkü bu zor zamanlarda her şey zor. Sabah uyandığınızda gidecek bir işinizin olması hem de binlerce insan işten çıkarılıyorken, bir bakıma acımasızca olacak ama güven verici bir durum. Sağlam bir sığınakta olmak gibi sanki.

Fakat o sabah ofise girdikten biraz sonra size bir haber ulaşıyor. Diyorlar ki: "İşten çıkarıldınız. Güvenlik görevlisi size kapıya kadar eşlik edecek."

Peki ya özel eşyalarınız?

"Merak etmeyin her şey düşünüldü. Onlar da adresinize postalanacak."

Maaşınızın iki hafta daha devam edeceği de söyleniyor. İçiniz rahat olsun, düşünüyorlar sizi.

Ne güzel şey ince düşünceli insanlar tarafından işten kovulmak!

* * *

Bu yukarıda anlattığım hayalî bir örnek değil. Pek çok kişinin başına geliyor. Patronlarınız işyerinizi eviniz gibi düşünmenizi isterken, bir yandan da tozlar havalandığında gözden çıkarılan ilk "şeylerden" oluyorsunuz…

İlk çalışanlardan yani.

Halbuki daha geçen gün sizi övmemişler miydi bunlar?

İrtifa kaybeden bir balonun ağırlıklarından kutulması gibi kurtuluyorlar sizden de. Ya da yangında kurtarılacak ilk dosyalar gibi. Bu sefer tam tersi durum oluyor ve yangında ilk feda edilen dosyalardan biri oluyorsunuz.

Durakta beklerken şu karşıda duran adamı gördünüz mü? Hani sarı montlu olanı… O da sizin şirkettendi bilmiyordunuz değil mi? Aynı şirketin farklı katlarında çalışıyordunuz. Ve bugün ikiniz de işsiz kaldınız. Birbirinden haberi olmayan aynı işsizler ordusunun yeni üyeleri.

Ulusal ve uluslararası basın bu kayıpları savaşta ölenler gibi veriyorlar. Beş bin kişi, on bin kişi, vs. Vs. Duygusuzca. Acımasızca. Her sayının bir hayat olduğunu pek hissetmeden. CEO'lar kelle hesabı yapıyorken, kellelerin sahipleri hayatları ile başbaşa kalıyorlar.

Benim başıma gelmez demeyin. Güvenmeyin o kadar şansınıza. Hayatın da, işlerimizin de garantisi yok. Duyarlı olmak, bir şeyler yapabilmek gerekiyor.

Bunları düşünürken ve sayıları okurken (aslında "hayatları" diyecektim), anlamaya başlıyoruz. Aslında tek tek de seslerimizi duyurabilmeliyiz.

Uzaydan dünyamıza bakınca sınırların olmadığını farkettiniz mi? Yoksa var mıydı? Belki yok, belki var. Peki ya geçici olarak kaldırsak meselâ, nasıl olur?

Bireysel olarak seslerin duyurulması amacıyla bir proje başlattık. Amacımız tepeden aşağıya doğru değil, en alttan yukarı doğru bir bakış açısıyla işsizliği mercek altına yatırmak. Projemizi bir web sitesi kurarak hayata geçirmiş bulunuyoruz.

Küresel ölçekte insanî bir yaklaşımı esas alan bir projeyi başlatmayı amaçladık bununla.

Amacımız dünyanın her yerinde işten çıkarılan insanların, işten çıkarılma bilgilerini ortak veritabanımıza girmesi. Dolayısıyla, sadece kuru rakamların bildirilmediği, kişisel ayrıntıların da olduğu bir bilgi merkezi olmasını amaçlıyoruz.

Buraya kadar bu yazıyı okuduysanız şimdi sizlerden bir ricam olacak. 9 Şubat 2009 tarihinde yayına geçen bu siteye destek olmanız Bu desteği de en iyi sitemizin adresini çevrenizde duyurarak yapabilirsiniz. Elektronik posta ile örneğin… Arkadaş toplantılarınızda söz etmeniz bile yararlı olacaktır. Kulaktan kulağa yayılması da iyidir. Bu arada, benzer bir proje dünyada henüz yok. Bu ilk… İşten çıkarılma ile ilgili girilen bilgilerin tümü isimsiz olarak yapılacak. Girilen bilgiler harita üzerinde işaretlenirken aynı zamanda sitede dinamik olarak grafiksel bir sunumla da gösterilecek. Bir ziyaret edin ve siz de bizim gibi bireysel bilginin önemine inanıyorsanız lütfen pojemize destek olun.

* * *

Web sitemizin adresi: www.layoffmaps.com

diYorum

 

74
Derkenar'da     Google'da   ARA