Patronsuz Medya

Yorumlar hemen yayına girse olmaz mı?

Büdütör - 9 Şubat 2011  


Derkenar takipçisi soruyor:

Sevgili Büdütör, Derkenar'da yorumların anında görünebileceği bir bölüm olsa nasıl olur diye düşünüyorum bazen? Dilinin ölçüsü elinin ayarı olmayacak insanlar tabii ki var. Keşke bir yolu olsaydı.

(Tıfılcan)

Büdütör geciktirmeden cevaplıyor:

Sevgili Tıfılcan, bilindiği gibi, çoğu sitede yorum yazabilmek için önce üye kaydı yaptırmak, ad soyad, telefon no, yok yüsür, ebemizin kızlık zarı ve benzeri bilgileri tanımadığınız birilerine fâş etmek gerekiyor.

Sonra da bunun adı "özgürce yorum yazmak" oluyor.

Önyargısız bakıldığında, Derkenar'da zaten "yorumların efendisi" gibi hükmedici birilerinin olmadığı görülebilir. Sadece zarafete ve özene gönül vermiş bir gişe memuru ve kendi kendine çalışan bir imlâ süzgeci var.

Daha açık söylemek gerekirse, eğer istediğiniz gibi anında yayınlanan yorum özelliği olsaydı, bunların bazılarını sırf dili-imlası özensiz olduğu için cart diye silecek ve ardından gözyaşı dökecek bir molla kasım da olurdu. Oysa şimdi, bu imlâ ve ifade bozukluklarını vakit harcayarak -ve ama yazının özüne dokunmamaya özen göstererek- sevabına düzelten bir süpürgecibaşı var.

Ama arzu ederseniz, dilbilgisi ve efendilik sınavından geçer not alabilenlere bu tür bir ayrıcalığın sağlandığı bir manevî kast sistemi de oluşturulabilir. Yani üyelik sistemi ve üyelere anında görüntü ayrıcalığından söz ediyorum.

Konu tartışmaya açık.

Ama "hay allaH yaw, aceleylen filân yeri yalnı$ yazmı$ım, sevabına bi düseltiver" türü ricaları acıtıcı bir dille yanıtlayan yaşlı ve ekşimiş bir herife katlanmak da var işin ucunda. Bunu da hesaba katarak tartışılabilir.

Yorumlar

Az önce şişen bademciklerim için ne yapabilirim diye internete bakıyordum. İkinci sırada çıkan sitede şöyle bir şey gördüm:

"Bad* * *lerinizmi şişiyor?"

Herhalde sitede küfür filtresi var, kelimenin içindeki "emcik" kısmını otomatikman filtrelemiş.

Peki ama "emcik" ne? Niye ayıp?

Ömer Cik - 27 Ocak 2014 (08:00)

diYorum

 

115
Derkenar'da     Google'da   ARA