Patronsuz Medya

Arşivde yazara ait 36 yazı var   →   1 / 5

Kimse yüreğinden öptü mü seni?

Ümran Davran - 5 Haziran 2008

Bir sokak kedisini severken çıkarttığı seslerin altalta dizilmesidir bazen ve yine onun ardından dökülen gözyaşındadır ve ağlamak kadar güzeldir.

Kimsesiz kedilerin kimsesi

Ümran Davran - 20 Nisan 2008

Yüz altmış yedi kedi. Hepsinin ismi var ve onlarca kara kediden, onlarca tekirden hiç birinin adını birbirine karıştırmıyor Funda. Hepsi birer birer kucağından geçti ve özelliklerini anlattı tek tek.

Atın gerçekten çok güzelmiş Ali

Ümran Davran - 10 Ocak 2008

Ölmeden birkaç gün önce aradığındaki sesinle hatırlayacağım hep seni ve anlattıklarınla. Belki de ilk defa bir şeylere kırılmışlıklarına dair uzun uzun cümleler kurmuştun.

Uygar olmak istemiyorum

Ümran Davran - 29 Haziran 2007

Uygarlıkla medeniyet arasındaki farkı düşündüm uzun uzun kocaman bir parantez açıp. Kedilerin sesleri parantezi kapattırdı bana.

Ders bitti!

Ümran Davran - 13 Haziran 2006

Mezarlığa gitmediğim için yolda oğlum Emre'ye sordum mezarlıkta neler olup bittiğini. Tam mezarlığa girmişler ki peşpeşe resmi plakalı araçlar geçmiş yanlarından.

Daha senden alınacak çok dersimiz vardı be Halil Amca!

Ümran Davran - 14 Ocak 2005

Bugün patolojiden gelen rapor sonrasında yapılacak hiçbir şey olmadığını söylemişti doktoru; akciğer kanseriydi.

Kim "zengin" kim "yoksul"?

Ümran Davran - Mektup, 23 Aralık 2004

Geçenlerde o tarafa giden bir arkadaşla öte beri yolladım. Yokmuş M… Teyze. Yan binada oturanlar (Komşuları diyemiyorum) kızının alıp götürdüğünü söylemişler. Kediler de yokmuş ortalıkta.

Bizim üstümüze de yağmur yağsın

Ümran Davran - 30 Kasım 2004

İçeride sağa sola savrulurken gözüme ilişen kasayla vitrin camı arasındaki açıklığa atıverdim kendimi bir anda. Derin bir soluk aldım. Yaşadığımın ne olduğunu anlamaya çalıştım. Rüyâ ya da kâbus olamazdı, ezilen ayaklarım hâlâ acıyordu çünkü.

daha önceki yazılar → 

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Meslek Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

70
Derkenar'da     Google'da   ARA