Patronsuz Medya

Mayalanmanın sonu

  Utku Ünal - 27 Kasım 2005


Şarabî Günce 7

Cıvıl cıvıl bir cumartesinin sonuna doğru eve geldiğimde hava kilidinin içindeki basıncın yönünün değiştiğini gördüm. Mayalanma sonucu içeriden gelen basınç, içeriye bağlı haznedeki suyu itiyordu.

Şu anda bunun tam tersi olmuş durumda, yani içeriye bağlı haznedeki suyun seviyesi yükselmiş durumda. Bu mayalanmanın sona erdiğini ve artık mayalanma sırasında çıkan gaz yüzünden oluşan damacana içindeki basıncın düştüğünü gösteriyor. Hemen soğuk sağlamlaştırmaya (Stabilizasyon) geçmeliyiz.

Daha önceden yanlışlıkla mayalanma bitmeden ilk aktarma işlemini yapıp, damacanın dibinde çöken maddeleri ayırmış olduğumdan işim daha kolay oldu. Kaynar suyla arındırdığım huni ve yeni küçük damacanayı kullanarak şarabı mayalanma kabından yeni ortamına aktardım. Arada alkol oranı ölçmeyi de unutmadım: Yüzde 14, hedefimden bir derece yukarıda. Seneye şeker eklerken daha dikkatli olmalıyım. Hesaplanandan biraz daha az eklemeli.

Soğuk sağlamlaştırmayı yaparken damacananın ağzında mayalanma yaparkenkinin aksine çok az boşluk kalmalı. Ayrıca bu aşamayı balkon gibi sıcaklığı kontrol edemediğimiz yerler yerine buzdolabında yapmanın daha doğru olacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Bu nedenle buzdolabının iki rafını iptal ederek damacanayı yerleştirdim. Bu aşamanın başarısının eşinizin insafına kalmış olduğunu belirtmeliyim, dolap gerçekten de önümüzdeki iki hafta boyunca kullanılmayacak durumda.

Görüşmek üzere.

diYorum

Utku Ünal neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

98