Patronsuz Medya

Bütün oylarım sana

  Birol Üzmez - 13 Şubat 2004


Gecenin nemi mi düşmüş gözlerine
Ne olur ıslak ıslak bakma öyle
Saçını dök sineme derdini söyle
Ne olur ıslak ıslak bakma öyle

Merhaba gençler ve her zaman genç kalanlar.

Türkiye Pop Star yarışmasının birincisini ilân ederken biz o sıralarda gerçek Rock Starımızı yitirmişiz de haberimiz yok muş. Yoksa Cem Karaca'nın yüreği mi dayanamadı bu sonu baştan belli kanalizasyon dizisini seyretmeye?

Onu Özal affetti diye biz yıllarca affetmemekle ne büyük bir aptallık etmişiz…

Karaca, 12 Eylül sonrasında Almanya'da zorunlu istirahat ettiği sıralarda İstanbul hasretini bakın nasıl dile getiriyor:

Bana İstanbul'u anlat, nasıldı.
Haziran titreyişlerle kaçak yağmurlar vardı.
Yıkanmış kurumuş muydu o yedi tepe?
Ana şefkati gibi sıcak güneşte.

Dur, bırak kalsın, açma televizyonu.
Bana İstanbul'u anlat nasıldı?
Şehirlerin şehrini anlat nasıldı?
Beyoğlu sırtlarından yasak gözlerinle bakıp,
köprüler, Sarayburnu, minareler ve haliç,
deyiverdim mi bir merhaba gizlice.

Dur, bırak, kımıldama, kal biraz öylece ne olur.
Kokum İstanbul gibidir, gözlerim İstanbul gecesi.

İnsanlar gülüyordu de. Trende, vapurda, otobüste,
hep kahır, hep kahır, hep kahır, bıktım be!

Yüreği vatan hasretiyle yanıp tutuşan gerçek bir vatansever olan Cem Karaca'ya yıllarca küsmedik mi Özal sayesinde geri döndü diye.

Peki kalanlar ne yapıyor şimdi? Sonra dönenler neredeler?

Oysa biz onun şarkılarıyla büyümedik mi? Onun parkasını giymedik mi? Onun peynir gemisine binmedik mi? Onun tamirci çırağına arabamızı tamir ettirmedik mi? Ne yazık ki yıllar sonra hâlâ işçi kalmadık mı? Türkiye'nin gerçek rock starı Cem Karaca'yı Türkiye'nin Pop Starının seçildiği gecede yitirmek ne acı. Ülkemin insanları Firdevs ile Abidin için ceplerinden para vererek puan yollarken biz onu öbür dünyaya yollamışız da haberimiz yok muş.

Merak etme Cem Karaca, benim bütün oylarım sana. Kalbimin ve yüreğimin bütün oyları sana. Sen benim gerçek Rock Star'ımsın. Gittiğin yerde diğer star Barış Manço'ya selâm söylemeyi unutma. Siz bu ülkenin gerçek starlarısınız. O yıldızlar yüzyıllar geçse de hiç sönmeyecektir.

İkinizi de hiç bir zaman unutmayacağız.

diYorum

Birol Üzmez neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

95