Patronsuz Medya

CIA'nın Yabancı Devlet Adamlarına Karşı Düzenlediği Suikastler

Stern, Sayı 16 - 11 Nisan 2002  


ABD-Cumhurbaşkanı George W. Bush'Washington Post' gazetesinin enformasyonlarına göre Amerikan gizli servisi Central İntelligence Agency (CIA)'e uluslararası terörist şefi Usame bin Ladin'i öldürme emri vermiş.

Böylelikle ilk sefer Cumhurbaşkanı Jimmy Carter tarafından 1978'de konulmuş yabancı politikacıları planlı bir şekilde öldürme yasağı apaçık bir şekilde değişiyor. O tarihten itibaren bütün Cumhurbaşkanları 1947'de kurulmuş olan gizli servise siyasi cinayetlere katılımlarını yasaklayan talimatlara imza attılar.

Fakat Beyaz Saray'ın yorumuna göre bu, savaş zamanlarında veya kendini müdafaa durumlarındaki komando aksiyonlarını kapsamının içine almıyor.

Tarihte CIA, defaatle yabancı politikacılara karşı düzenlenen suikastlere karışmış:

1955'de CIA, Çin'in Başbakanı Çu En Lay'ın içinde bulunduğu bir uçağın düşmesinden sorumlu tutuluyor.

1959'de CIA, Kamboçya'lı Prens Sihanuk'a karşı düzenlenen son dakikada ise engellenen suikaste katılmış.

1960'da CIA, Kongo'lu Başbakan Patrice Lumumba'yı katletmeye çalışmıştı. Bu gerçekleşemeyince, Lumumba'yı 1961'de öldüren muhalefeti destekledi.

1961'de CIA, açık bir şekilde Dominik Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı Rafael Trujillo'nun katledilmesine katılmıştı.

1963'de CIA, Güney Vietnam'lı Cumhurbaşkanı Ngo Dinh Diem'in öldürülmesine katkıda bulunmuş.

1973'de CIA, Şili Cumhurbaşkanı Salvador Allende'nin devrilmesinde ve öldürülmesinde çok önemli bir rol oynamış.

1976'da CIA, Jamaika adası Başbakanı Michael Manley'e karşı başarısızlıkla sonuçlanan bir suikaste katılmış.

CIA'nin Küba Devlet Başkanı Fidel Castro'yu öldürme çabaları ise efsanevi. 1960'dan beri mafyanın da işin içine sokulmasıyla bir çok suikast girişimi olmuş. Castro'ya karşı suikast planları 1972'de ortaya çıktığında dönemin CIA şefi William Colby bu tip aksiyonları yasaklamıştı. 1978'de dönemin Cumhurbaşkanı Jimmy Carter bu yasağın kapsamını genişletti. Resmi olarak halen geçerli.

Buna rağmen CIA, gazete haberlerine göre Lübnan'da Amerikan askerlerine karşı düzenlenen ve 241 askerin öldüğü saldırıdan sonra 1985'de Hizbullah lideri Şeyh Fadlallah'ın katledilmesini planlamıştı. Bir araba bombası Fadlallah'ın Beyrut'daki evinin bir kaç metre ötesinde patlamıştı. Fadlallah yaralanmamıştı. Libya'lı devlet şefi Muammer el-Gaddafi ve Irak Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin'e karşı da suikastler planlanmış.

* * *

Çeviren: Kamil Cengiz

diYorum

 

85
Derkenar'da     Google'da   ARA