Patronsuz Medya

İkizlere isim

Serkan Aydın - Aralık 2004  


Eşim hamile ve ultrasonda çocukların ikiz olacağını öğrendik. Biri oğlan biri kız. Önceden kolay sanırdım ama şimdi anlıyorum ki doğacak çocuğa isim bulmak çok zor işmiş. Sizin bir öneriniz var mı? Çocuklarımızın ismi ne olsun?

Yorumlar

Oğlanınki günay kızınki tünay olabilir meselâ… Büyüyünce birbirlerine "günaydın" "tünaydın" diye şaka yaparlar:)

Pratik Zekâ - Aralık 2004

Hangi ismi koyarsanız koyun, Türkçe karakter kullanmayın. Karakter kazandırır. İnternet ve bilgi çağında Türkçe karakter epey sorun. Doğuştan sorunlu doğmasın.:): (Bu espri de benden.

Serotonin - Aralık 2004

Bir de çocuklara kimsede olmayan "ilginç" isimler koyucam derken uçmayın… Ahmet, ayşe, zeynep gibi garantili isimlerden şaşmayın… Yoksa zavallı çocuğun hayatının önemli bir bölümü telefonda isim kodlayarak geçer… Ya da "şeyciğim, pardon, adın neydi canım?" gibi nahoş davranışlara göğüs gererek…

Bürge Buğu Böğürcan - Aralık 2004

Türkçe karakter bulunmasın demek daha uygun.

Türkçe karakter kullanmayın demişim terminolojisine uysun diye, belki demek istediğimi tam anlatamamış olabilirim. Türkçe karakter barındıran isimler demem daha anlaşılır yapacak. Koyacağınız isimlerde Türkçe karakter bulunmasın. Şaka bir yana yeni isimler konurken buna dikkat edenler olduğunu düşünüyorum. Moda düşünce. Global. Sırf karakter probleminden dolayı dünyaya açılmak adına sanırım "çarşı" markası "boyner" olmuştu.

Serotonin - Aralık 2004

29 harf öldi mü? Global Village kaldi mu?

Biz eloğluna birkaç Türkçe karakteri kabul ettiremedik, hatta bunun için çaba bile harcamadık, ama daha şimdiden 29 harften oluşan alfabemiz "w, x, y" gibi harfleri bolca kullanır oldu. Hemen "y Türkçe" demeyin, bazıları bin yıllık muhallebiyi bile "muhalleby" diye yazıyor. En iyisi siz çocuklarınıza bir çırpıda İngilizce yapılabilecek Deniz (Dennis), Yasemin (Yasmin), Erman (Hermann), Tayfun (Typhoon), Tandır (Thunder), Cem (Jam), Can (John), Lara, Dilara, Bora, Alize, Tundra, Step gibi adlar takın, büyüyüp de "gönüllü gâvur" olduklarında bir de isim sorunuyla uğraşmasınlar.

Alp Ertunga - Aralık 2004

Mantıklı adlar koyun. Meselâ, kızınızın adını Priz, oğlunuzun adını Fiş takın. Rollerini şaşırmasınlar.:)----…

Dündar - Aralık 2004

Örnek bir avukat ismi: Güven Kurtul (:

Aman efendim size bir dost tavsiyesi; çocuklarınızın adını kısa ve anlamlı bir şeylerden seçiniz. Melodik olsun, kulağa hoş gelsin.(: Adının anlamı sorulunca şakkadanak söyleyebilsin.

Bir de size sonradan hayır duası etmelerini istiyorsanız efendim, sakın ha sakın iki isim falan koymayın yavrucaklara. Ne belâdır o ikinci isim bilemezsiniz. Aaah ah! Bir de niye Türkçe olmasınmış efendim! Amerika mı burası? |:

Tacettin Şehsuvar Şekercioğullarından - Aralık 2004

Çin'de çok uzun yaşayan ikiz kızkardeşlerin isimleri çok ilginçti. Biri "Altın", diğeri "Gümüş" … Siz, "Sim", "Zer" veya "Gold", " Silver" da diyebilirsiniz:) Ne de olsa Çin gelecekte büyük güç olacak. Anlatacak anıları olur. İstikbali de düşünmeli elbette! İkizlere sevgiler/başarılar.

Isim annesi - Aralık 2004

Her yaşa uygun isimler bulun. Çocuklara isim koyarken onların da bir gün yaşlanacağını akılda tutmak gerek. Filiz, Gonca, Tomurcuk, Körpe gibi adlar belli bir yaştan sonra komik kaçabiliyor.

Zübeyde - Aralık 2004

İnadına Türkçe harflerin bulunduğu adlar koyun. Siz koymazsanız kim koyacak? Elin Alman'ı mı? Varsın uymasın internete, epostalara… Bunlar sonunda teknolojik sorunlar, yani aşılabilirler. Yarın onlar büyüyene kadar internet daha da gelişecek ve tüm dillerdeki harfler desteklenecek. Ama o zamana kadar sahipsiz kalan bir dil ne hale gelir bilemiyorum.

Utku Ünal - Aralık 2004

Çocuk isimleri sözlükleri, kılavuzları, kaynaklar:

Beklediğiniz cevap sanırım gelmedi. Şöyle bir katkıda bulunayım: Dolaylı olarak arayabileceğiniz Türk Dil Kurumu: Kişi Adları Sözlüğü

Ayrıca bu sorun için yazılmış kitaplar bile var. www.Ideefixe. Com dan inceleyebilirsiniz. Çocuk Adları Sözlüğü- Ali Püsküllüoğlu, Çocuk Adları Kılavuzu - Vildan Uğur, Çağdaş Çocuk Adları Sözlüğü - Feza Ustaoğlu; Çağdaş Çocuk İsimleri Sözlüğü - Metin Civelek, En Güzel Çocuk Adları Sözlüğü, Çocuk İsimleri Sözlüğü - Gül Yılmaz A'dan Z'ye Ansiklopedik Çocuk Adları Sözlüğü, A'dan Z'ye En Güzel Ansiklopedik Çocuk Adları Sözlüğü vs vs Ali Püsküllüoğlu tanınmış bir isim.

Serotonin - Aralık 2004

Vallahi benim çocuklarım ikiz değil ama, sanırım adları ikizlere uyar Kızım Lara Ada, Oğlum Aral Ege… LARA ve ARAL durumuna dikkatinizi çekerim.

TipTop - Aralık 2004

Bence kıza tuana ece oglana tunahan efe koyun çok güzeller.

Bedia Şentürk - 25 Ağustos 2010 (23:03)

Ben de bir kız bir oğlan ikiz bebişlerim olacak bende cok zorluk çekiyorum. Aslında çağan & ırmak çok hoşuma gidiyor ama eşim beğenmedi ne katolik ismi gibi diyor:) ece& eren, eren & ceren vs…

Ben de ata ve cemre düşündüm sizce nasıl?

Emine Işık - 4 Haziran 2013 (20:17)

Emine Hanım, siz en iyisi çocuklarınıza Tanju, Burçin, Derya gibi androjen isimler verin ki, büyüdüklerinde -olur ya- cinsel tercihlerini değiştirmek isterlerse bir de isim değiştirme sorunu yaşamasınlar.

Bülent Erksoy - 4 Haziran 2013 (22:20)

Serkan bey gayet güzel bir soru sormuş ve her ne kadar birkaç aklı başında cevap alınmış olsa da, bazı arkadaşlar gerek espri yapmaya çalışarak, gerekse de milleti Türkçe'den soğutma pahasına akıllarınca önerilerde bulunmuşlar ve arkadaşa isim koyma konusunda yardımcı olacaklarına burada gereksiz yere nahoş lâf kalabalığı yapmışlar. Şık olmamış ve hatta bence Serkan bey'e de ayıp olmuş.

Soru sorulalı çok olmuş gerçi ancak bundan sonra benzeri soruları olan arkadaşlar bu sayfaya geldiklerinde onlara yardımcı olmak isterim. Anlamına göre çocuklarınıza isim aramak ve (ikizler gibi) birbirlerine uyumlu isimler bulabilmek için cocukadlari.net sitesine bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Bu arada eğer Serkan bey hâlâ buralardaysa şu anda 12 yaş civarında olan çocuklarına hangi isimleri verdiğini söyleyebilirse sanırım konu ile ilgili herkesin merakını da gidermiş olacaktır.:)

Guru - 18 Eylül 2016 (15:46)

diYorum

 

121
Derkenar'da     Google'da   ARA