Patronsuz Medya

Kedideki temizlik takıntısı

Nur Erdemir - Aralık 2004  


Benim kedi bir hoş. Demin bahçede gece dolanan sokak köpeklerinin kakasını gördü ve üzerini toprakla örttü. Hep böyle yapıyor. Ortada kaka görmeye tahammülü yok.

Çok merak ediyorum, neden köpekler kakalarını gizleme gereği duymaz, yapar ve gider, kediler hem kendi kakalarını hem de benimki gibi elâlemin kakalarını toprağa gömer? Kim öğretiyor bunu kediye?

Kedi niye bu kadar temizlik meraklısı bir hayvan?

Yorumlar

Şundan olabilir: Kedi birkaç bin yıldır evde yaşıyor. Eve yapılmayacağını öğrenmek için yeterli bir zaman. Oysa köpek daha birkaç onyıl öncesine kadar sokakta yaşıyordu, apartmanların artmasıyla ve bahçeye uzaklaşmamızla birlikte çok azı eve alındı.

Ayrıca, köpek daha geniş bir habitat içinde dolanır, ortalığa yaptığı bir kakaya bir daha rastlama olasılığı az. Oysa kedi, dar alanda yaşamak zorunda olan her canlı gibi ya yaşadığı mekânı temiz tutacak ya da dışkısında boğulacaktır. Sizce bir kedi bu kadar akılsız olabilir mi?

Leopar Emel - Aralık 2004

Bu konuda diğer bir görüş: Kedi avcı bir hayvandır ve avladığı hayvanlar onun kokusunu fark edip bulunduğu bölgeden ayrılmasın diye kendi dışkısını gömer. Bu davranışını da evrim sürecinde beraber taşımıştır. Ama ne olursa olsun iyi bi alışkanlık. Düşünsenize kendi bokuyla istop oynama gibi alışkanlığı olsaydı ne yapardık:)

Mahmure - Aralık 2004

Köpeklerin dışkılarını bir tür hakimiyet işareti olarak sağa sola bırakma alışkanlıklarını da göz önünde bulundurmak gerekir. Ev köpekleri bile dışarıda bir yerde (hele ki bir duvar dibind, bir direğin altında) başka bir köpeğin kokusuna rasladıklarında buraya kendi egemenliklerinin işareti olarak işerler. Kaka da bu biçimde düşünülebilir. Kedilerin temizliğinin de evde yaşamalarıyla değil kokuyu gizleme güdüsüyle yapıldığını düşünüyorum.

Darxoul - Aralık 2004

Hakimiyet kayıtsız şartsız erkeğindir!

Hımmm… Peki, erkek kedinin kendi bölgesini belirlemek için o iğrenç siğme kokusunu bırakmasına ne demeli? Yani bu durumda kedi vazgeçtim avdan mavdan, bana pisi gerek pisi mi demek istemekte?

Cündiye - Aralık 2004

Kartvizitimi vereyim…

Erkek kedi pencere camlarına veya araba lâstiklerine siğerken muhtemelen dağılın lan, burası benim çöplüğüm demektedir. Belki Hansel ve Gratel gibi dönüş yolunu bulabilmek için işaret bırakıyor da olabilir. Diğer yandan, ister kedi olsun ister kunduz ya da insan, erkek ırkı ota boka her yere kendi genetik imzasını bırakmaya pek meraklı olup, bu durum hayvanlarda kavgalara, insanlarda da önce kavgaya sonra boşanmaya neden olabilmektedir.

Miyavüddin Kurumama - Aralık 2004

Kedilerin kakalarını gömmeden önce dönüp kokladıklarını gördüm. Birçok kez. Bu neden olabilir acaba? O koku hoşlarına mı gidiyor?

Meral - Aralık 2004

Niye kokluyorlar? Kediler dönüp kokluyorlar marifetlerini, çünkü kendilerine kısa bir check-up yapıyorlar… Örneğin, atıyorum… hımm… Bugün çok tuzlu yemişim, sodyum kokusu fazla, tansiyonum artmış… veya böbreklerim iyi çalışıyor, mis gibi çiş felan gibilerinden bi şiler düşünüyorlar… Mış! Ben de okuduğum yazının yalancısıyım:)

Filiz - Aralık 2004

Protesto mu? Peki ama mamayı da koklayıp, beğenmezse kaka kapatır gibi yapıyor benim kedim. Yani temsilen. Aynen kaka gömer gibi mamaya arkasını dönüp toprak atar gibi yerdeki betonu kazıyor. Yani bu durumda beğenmediği mamaya afedersiniz dışkı muamelesi mi yapıyor? (Kedi konusunda yeniyim, şapşalca sorular soruyorsam mazur görün.)

Meral - Aralık 2004

diYorum

 

88
Derkenar'da     Google'da   ARA