Patronsuz Medya

Ek yerini belli etme de ne zot yersen ye

  Necdettin Yançizer - 4 Nisan 2009


Kendimi bildim bileli kabileye sadakat konusunda hep su koyverdim. Herhangi bir camiaya, inanca, millete, sorgulamaksızın bağlılık duymak bana göre iş değil.

Bunun bir de aile boyu olanı var. Anneler babalar kardeşler kuzenler dayılar halalar halayıklar ve diğerleri…
Farzımuhal…

Aile içi nefret diz boyudur. Bir tek tatlı söz edilmez. Kendi içlerinde birbirlerini yerler. (Hem de ne lüzumsuz ne tırışkadan şeyler için.) Birbirlerine ve kendilerine hayatı dar ederler. Bir tür gerilla savaşı. Kesintisiz taciz atışı. Kronik faul.

- Babası kılıklı, ne olacak!

Belki beş on yılda bir kez, o da düğün cenaze falan gibi zoraki konular yüzünden, istemeye istemeye bir araya gelir, iki arada bir derede birbirlerini didiklerler.

Ama gene de bu sevgisizliğin gelinlere ve damatlara açık edilmemesi için aile ferdi bir köşeye çekilip behemehal kulağı bükülür.

- Şşşşt, bana bak, sakın ola ki karına / kocana bizim açık tarafımızı belli etme! O yabancı!

Oysa sana yasakladığı o fossuruktan tayyare sırları bizzat kendisi daha ikinci görüşmede en ince ayrıntısına kadar anlatmıştır.

Peki bu nedir o zaman?

Perhiz? Lâhana turşusu? Bok yemenin sanskritçesi? Hırtlık? Fücur? İptidai bir kafa yapısı? Fesatizm? Cehalet? Kısır döngü? Nevroz? Kompleks? Değersizlik duygusu? Huzursuz bir ruh? Sızı? Sancı? Nevazil? Kireçlenme?

Ben çözemedim. Çözen varsa buyursun buradan yaksın.

diYorum

Necdettin Yançizer neler yazdı?

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

87