Patronsuz Medya

Vurmalı Çalgılar

Eser Mardin - Aralık 2004  


Bir arkadaşım "vurmalı çalgılar" dendiğinde davul dümbelek darbuka değil de piyano gitar gibi aletleri anlamamız gerektiğini söyledi, kafam karıştı. Hakikaten böyle midir, yoksa arkadaşım palavra mı atıyor?

Bunu tanıdığım bir maestroya sordum. Özetle, dedi ki:

Bir boruya hava üfleyerek ses çıkaran çalgılara "üflemeli", tellerin üzerine yay sürterek çalınan çalgılara "yaylı", tellerin üzerine tokmak, pena, mızrap gibi nesnelerle vurularak çalınan çalgılara da "vurmalı" sazlar denir. Bu tanımdan hareketle, her üçü de tuşlu çalgı olsa da, piyano vurmalı, org üflemeli, klavsen yaylı sazlar grubuna girer.

Arp, cura, mandolin, gitar, vs, vurmalı; düdük, zurna, saksofon üflemeli; kemençe, viyola, çello yaylı saz sınıfına girer…

Haa, bir de davul dümbelek darbuka bongo kaşık gibi bazı çalgılar vardır ki, onlara da "ritm saz" denir. Müziğin temposu onlardan sorulur.

Bir de "baterist" denen bir canlı türü vardır -ki iyisine nadiren rastlanır. Rock gruplarında çalanları sadece gürültüyü artırmaya yararlar. Çoğunluğu kulaktan yoksun olur ve sık sık kendisini işin spor kısmına kaptırıp tempoyu farkında olmadan hızlandırır, şarkıcının o tempoya yetişicem derken tıknefes olmasına neden olurlar. Bu insanlara sık sık "müziği koşturmasana lan" diye uyarı yapılır.

diYorum

 

77
Derkenar'da     Google'da   ARA