Patronsuz Medya

Vurmalı Çalgılar

  Eser Mardin - Aralık 2004


Bir arkadaşım vurmalı çalgılar dendiğinde davul dümbelek darbuka değil de piyano gitar gibi aletleri anlamamız gerektiğini söyledi, kafam karıştı. Hakikaten böyle midir, yoksa arkadaşım palavra mı atıyor?

Bunu tanıdığım bir maestroya sordum. Özetle, dedi ki:

Bir boruya hava üfleyerek ses çıkaran çalgılara üflemeli, tellerin üzerine yay sürterek çalınan çalgılara yaylı, tellerin üzerine tokmak, pena, mızrap gibi nesnelerle vurularak çalınan çalgılara da vurmalı sazlar denir. Bu tanımdan hareketle, her üçü de tuşlu çalgı olsa da, piyano vurmalı, org üflemeli, klavsen yaylı sazlar grubuna girer.

Arp, cura, mandolin, gitar, vs, vurmalı; düdük, zurna, saksofon üflemeli; kemençe, viyola, çello yaylı saz sınıfına girer…

Haa, bir de davul dümbelek darbuka bongo kaşık gibi bazı çalgılar vardır ki, onlara da ritm saz denir. Müziğin temposu onlardan sorulur.

Bir de baterist denen bir canlı türü vardır -ki iyisine nadiren rastlanır. Rock gruplarında çalanları sadece gürültüyü artırmaya yararlar. Çoğunluğu kulaktan yoksun olur ve sık sık kendisini işin spor kısmına kaptırıp tempoyu farkında olmadan hızlandırır, şarkıcının o tempoya yetişicem derken tıknefes olmasına neden olurlar. Bu insanlara sık sık müziği koşturmasana lan diye uyarı yapılır.

diYorum

Etiketler

Aile AKP Ali Türkan Amerika Araba Aydın Beslenme Bilim Cem Karaca Cehalet CHP Cinsellik Çevre Çizgi Roman Çocuk Demokrasi Deprem Derkenar Devlet Dil Din Distopya Edebiyat Eğitim Ekonomi Erkek Fanatizm Felsefe Feminizm Gençlik Hayat Hayvanlar Hoyratlık Hukuk İnternet İslâm Kadın Kapitalizm Kariyer Kedi Kemalizm Kent Kitap Kişilik Komplo Konut Kültür Kürtler Mavra Medya Mektup Militarizm Milliyetçilik Mizah Modernite Müzik Necdet Şen Nefret Nostalji Pazarlama Polemik Portreler Psikoloji Reklam Safsata Sağlık Sanat Savaş Sevgi Seyahat Sinema Siyaset Spor Şiir Tarih Teknoloji Telefon Televizyon Terör Toplum Tutunamayanlar Vicdan Yazmak Yalnızlık Yaşlılık Yergi Yoksulluk

Derkenar'da     Google'da  

80