Patronsuz Medya

Hızlı Gazeteci - Necdet Şen

Backyard - Yaşam Dersleri, 31 Mart 2004  


Necdet Şen 1970'li yıllarda Gırgır dergisinde karikatür çizmeye başladı. 1980'de Hey'in mizah eki Curcuna'da çizgi roman çizmesi teklif edildiğinde, kadın bir gazeteci tipi çizmek istedi.

Gırgır'ın en popüler olduğu dönem Hey dergisi de Curcuna diye bir ek çıkaracaktı. 'Gırgırcı arkadaşlar çıkaracak bu dergiyi' dediler beni de çağırdılar. Bir gün patron ayaküstü acele acele sordu 'Çizgi roman yapmak ister misin' diye. 'Onun için buradayım zaten, kafamda bir kadın gazeteci tipi var dedim. Ufak, tefek, sevimli becerikli bir tip.'

'Kadın olmaz sen erkek gazeteci çiz ama sallanma, tipini belirle, adını koy yarın gazetede duyuracağız' dedi. O aceleyle ben birkaç tip karaladım. Ben aslında Jerry Lewis gibi sakar bir tip düşünüyordum. Birkaç kare çizip verdim, 'Yine kendini çizmişsin olmamış' dediler. Bu sefer Nuri Kurtcebe aldı kocaman çeneli, uzun boylu ve kendi gibi kel bir adam çizdi. Ben aldım ona biraz saç ekledim verdik. Nuri Kurtecebe 'adı Hızlı Gazeteci olsun' dedi. Ben beğenmedim ama öyle kaldı.

1984 yılında Cumhuriyet'e çizmeye başladı. Şen, Gazeteden ayrıldıktan sonra Joker dergisi için Memet ile Memo (1992-1993) öyküsünü çizdi. Daha sonra Hürriyet gazetesine geçerek Değişim Rüzgârı adlı bir çalışmaya başladı (1994-1997). 4 -5 yıla yakın ortadan kayboldu. Önce üç buçuk ay Hindistan, Nepal, Pakistan'ı dolaştım kara yoluyla. Döndükten sonra küçücük bir odada hiç kimseyle görüşmeyerek, nadiren sokağa çıkarak, çoğunlukla kitap okuyarak, ya da karşı duvara bakıp hiç bir şey yapmadan, en fazla düşünerek geçirdim zamanımı. Bir arınma, kendime dönme fırsatı oldu bu bana. İstemediğim hiç bir şeyi yapmamak gerektiğini öğrendim. Duvarların eskimesini seyrettim özetle. Şimdi, artık kendi internet sitemle en bağımsız yoldan okuyucuya ulaşmak istiyorum.

2001 yılında Parantez Yayınlarından Nereyeadlı kitabı yayınlandı. 1997 yılının 16 Ekim'inde Lâleli'den başlayıp, İran ve Pakistan üzerinden geçerek Asya'nın kalbi Hindistan'a ve Nepal'in başkenti Katmandu'ya yapılan bir yayan yapıldak yolculuğun öyküsüdür Nereye?

Düşe kalka sürüyor yolculuk. Artık acemice de olsa soluk alabiliyorum. Üzgün bir çocuk yüzü göz kapaklarımın içinde, yanıt beklercesine bakıyor. Karanlığı yararak ilerliyor külüstür yolcu otobüsü. Yol, yol değil tarla sanki. Ama yolculuk sürüyor. Son hızla, hoplaya zıplaya, gacırdaya zangırdaya yol alan taşıtın içinde tanımadığım bir sürü adam, kara saçlı kara bakışlı Beluci delikanlılar ve bir de ben, akıp gidiyoruz koyu bir karanlığın içinde. Kulak tozumda saatin tiktakları hiç susmuyor. Soluk alıp vermenin hazzıyla yetinemiyorum. Çocuğun soru dolu bakışlarıyla karşılaşıyorum gözlerimi her kapatışımda. Yanıtı nereden bileyim çocuk? Daha soruyu tam kavrayamadım ki. Necdet Şen, Uzak Asya yollarında yayan yapıldak bir iç yolculuğun öyküsünü yazıyor. İstanbul'dan Hindistan'a uzanan gerçek bir seyahat bu. (Arka Kapak)

2002 yılında Yayınevi, Hızlı Gazeteci'nin tüm serüvenlerini içeren bir diziyi başlattı. Şimdiye dek (Mart 2004) 26 adet yayınlanan Hızlı Gazeteci kitapları sırasıyla şöyle:

diYorum

 

67
Derkenar'da     Google'da   ARA